Pivní příběh
Pivovar, který málem nevznikl
Rádi bychom představili Pivovar U Tomana, který se nachází na Náměstí Svobody a dnes rozdává radost nejen obyvatelům Brna. Myšlenka postavit pivovar přišla s možností koupit a zrekonstruovat dům U Tomana, který za první republiky byl vyhlášený svou výrobou zákusků a vařením dobré kávy. Od počátku měli majitelé záměr navázat na tradici slavného domu a opět poskytnout centru města gastronomický provoz a produkty vlastní výroby. A tak přípravy domu směřovaly ke třem hlavním směrům tohoto záměru – ubytování, restaurace a pivovar.
Během stavebních příprav se majitelé ocitli v situaci, kdy zůstali s myšlenkou na pivovar sami, když jim shoda okolností přivedla do cesty sládka a technologa Martina Hrubeše, který v oboru pivovarnictví podniká už pár let. Po rychlé telefonické domluvě následovala ještě rychlejší setkání, protože čas tlačil a na rozhodnutí bylo opravdu za minutu dvanáct. Pak vše začalo běžet jak na drátku. Dokončení stavebních úprav pro pivovar si po konzultacích zařídili pánové sami, výběr dodavatele technologie vyhrála f. Nerez Grade, Němčice nad Hanou a začal závod s časem, neboť termín otevření celého projektu se neúprosně blížil.
Jak se zažehnalo "nevzniknutí" pivovaru, přišla druhá otázka - jak sehnat dobré sládky pro tento pivovar? Otázka, která je stejně stěžejní pro budoucnost jako dobrý dodavatel a konzultant při výstavbě pivovaru. Připravilo se výběrové řízení, kde hlavní kritéria byla spolehlivost, serióznost a hlavně filozofický náhled na výrobu piva. V dnešní době, skoro nemožné požadavky. Ale podařilo se! A to v podobě osoby sládka Jana Křišíka, který svou osobností plně vyhovoval všem nárokům pro pozici prvního sládka pivovaru. Přišel v momentě, kdy pivovar byl skoro hotový a okamžitě se zapojil do přípravy budoucího charakteru piva. Dohoda a představa majitelů se sládkem M. Hrubešem byla, že člověk, který přijde, bude mít možnost připravit receptury piva podle vlastních představ za jeho dohledu. Ovšem spolupráce obou sládků předčila očekávání, protože oba měli stejný pohled jak se má pivo vařit a jak má pivo vypadat. Do toho o něco později přišel poslední člen pivovarského týmu Martin Smolík, dlouholetý kamarád Honzy a triumvirát týmu pivovaru byl hotov.
A protože si všichni tři pánové padli do noty profesně i lidsky, odrazilo se to na chuti vyráběných piv, za která se U Tomana nemusíme stydět. Portfolio piv tvoří světlá 10° a 12° a tmavá 11°, všechna plzeňského typu. Názvy piv jsou jména bývalých obyvatelů domu. Pro oživení stálého sortimentu se vaří i další speciální piva, která přináší radost nejen nám samotným, ale především našim hostům. Suroviny používáme pro piva českého typu z Čech. Slad z Moravy a chmel z Žatce. Pro tzv. speciály sháníme suroviny z celého světa. Pivovar je postaven tak, aby ležení a zrání piva mohlo být dlouhé a nemuselo být kráceno. Poctivosti řemesla je podřízeno vše a sládci neustále diskutují jak a co zlepšovat, kde jsou rezervy, co se objevilo nového v pivovarském světě. O tom, že to mezi nimi šlape, svědčí i společně strávené chvíle po pracovní době, kde se řeč točí stejně hlavně kolem piva.
To je krátké představení, jak to všechno začalo a jaká je naše vize. Do budoucna věříme, že budeme všem přinášet radost, dobrou náladu a příjemné okamžiky s našimi dobrými pivy.